Меню сайту
Форма входу
Друзі сайту
Загрузка...
Географ.at.ua

Шрі-Ланка

Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка (колишній Цейлон).

Площа території - 65 610 кв. км (120 місце в світі). 
Чисельність населення - 19 742 439 осіб (51 місце в світі).
Столиця - Коломбо (649 000 мешканців). Тут знаходяться резиденція уряду і основні економічні й культурні заклади. Офіційною столицею вважається передмістя Коломбо - Шрі-Джаваярденапура-Котте (місце перебування парламенту).

Адміністративно-територіальний поділ - поділяється на 9 провінцій. 

Державний устрій - унітарна республіка.

Глава держави - президент.

Глава уряду - прем'єр-міністр.

Вищий законодавчий орган - однопалатний парламент - Національна державна асамблея. 

Інші великі міста: Дехівала-Маунт-Лавінья (196 тис. мешканців), Джафна (129 тис.), Шрі-Джаяварданапура (109 тис.), Канді (104 тис.), Галле (84 тис.).

Державна мова - англійська, сингальська, тамільська.
Релігія - буддизм (69% мешканців), індуїзм (15%), іслам (8%), християнство (8%).
Грошова одиниця - шрі-ланкійська рупія (LKR). 1 рупія = 100 центів.

Географічне розташування

Шрі-Ланка (колишній Цейлон), острівна держава в Південній Азії, що знаходиться на південь від півострова Індостан. Відокремлена від материка мілководними Полкською протокою і Манарською затокою, між якими знаходиться ланцюг островів під назвою Адамів міст. Загальна площа країни становить 64 652 кв. км. Максимальна довжина в меридіональному напрямку 430 км, ширина - 225 км. Протяжність берегової лінії - 1340 км.

Будова поверхні

У рельєфі острова виражена серія різновисотних ступенів - від прибережних низовин до Центрального гірського масиву, розташованого на півдні центральної частини острова. Територія, піднята вище 1500 м над поверхнею моря, розсічена розламами. Один з них у цілому складається з розрізнених ланок і має меридіональну орієнтацію; інший має дугоподібну форму і широтне розташування. В цілому вони схожі на якір, стрижень якого витягнутий з півночі на південь.
Найвища точка країни - гора Підуруталагала (2524 м).
У серединній області Центрального масиву крутосхилі гори і глибоко врізані надзвичайно мальовничі долини перемежовуються з платоподібними ділянками з положистими схилами. Подібна ситуація спостерігається, наприклад, в улоговинах Ува і Канді (обидві знаходяться на північ від широтного дугоподібного розламу і, відповідно, на схід і захід від меридіонального розламу). На півдні і заході від широтного розламу представлена мозаїка пагорбів і долин. Прибережні низовини звичайно відрізняються плавним хвилястим рельєфом, розчленованість якого зростає мірою наближення до Центрального гірського масиву. Однак у їхніх межах виділяються окремі останці, що іноді досягають досить великих розмірів. Особливо багато таких останців у східній і північно-центральній частинах острова. Низовини простягаються вузькими смугами вздовж західного і південно-західного берегів Шрі-Ланки, розширюються на сході й особливо на півночі, де переважають пласкі ділянки.
Територію Шрі-Ланки складають переважно стародавні кристалічні породи, стійкі до ерозійних процесів. Тут розрізняють сильно метаморфізовані й інтрузивні гірські породи. У будові півострова Джафна, що на крайній півночі країни, і прибережних низовин на північному заході аж до Путталама беруть участь осадові породи. Поверхня півострова Джафна, що, по суті, являє собою піднятий риф, складена кораловими вапняками.
У Шрі-Ланці місцями розвинуті четвертинні алювіальні відкладення, головним чином на прибережних низовинах, і особливо в районі лагун східного узбережжя й у дельті ріки Махавелі.

Гідрографія

Ріки Шрі-Ланки в основному короткі, вони починаються в Центральному масиві й у верхів'ях мають швидкий плин. Келані та Махаоя течуть у напрямку західного берега, Валаве та Налвала - на південь, Гал і Ян - на схід. Найдовша ріка - Махавелі - починається на південному заході Центрального масиву і сягає узбережжя південніше Трінкомалі на північному сході країни.

Клімат

Шрі-Ланка розташована лише на кілька градусів широти північніше екватора. Тому середні місячні температури повітря на низовинах високі і мало розрізняються протягом року. Узимку вони трохи нижчі: наприклад, у Коломбо середня температура найхолоднішого місяця - грудня, 25°С, а найспекотнішого місяця - травня, 28°С. Добові амплітуди температур невеликі і рідко перевищують 11°С. Однак у горах, в одному з найбільш висотних міст країни Нувара-Елія (1881 м), середня температура повітря в січні 14°С, а в травні 17°С.
Клімат Шрі-Ланки формується не тільки під впливом близькості розташування до екватора, але й у результаті сусідства з Індійським субконтинентом. Наразі спостерігаються сезонна зміна вітрів і контрастність режиму атмосферних опадів, що дозволяє говорити про специфічний варіант індійського мусону. Як і на інших гористих островах у мусонних областях, у Шрі-Ланці яскраво виражена географічна строкатість внутрішньорічних опадів. Так, південно-західний мусон, що дує з кінця травня до початку жовтня, поєднується зі зливами на південному заході країни, особливо на навітряних схилах Центрального масиву. Він же визначає суху погоду на північних і східних низовинах. Приблизно з листопада по січень Шрі-Ланка зазнає впливу від північно-східного мусону, що викликає випадання дощів на всьому острові. У міжмусонний період, коли атмосферний тиск відносно стійкий, місцеві конвективні потоки повітря і денні бризи з моря приносять спорадичні опади.
Ця сезонна ритмічність у поєднанні з впливом орографічного фактора визначає наявність різких районних розходжень у кліматі Шрі-Ланки. Так, південно-західні низовини, що лежать між горами і морем, входять у вологу зону, де опади притаманні обом мусонним періодам, а між ними дощі випадають досить рідко. Тому постійно тримається висока вологість повітря, тільки лютий у більшості місцевостей відносно сухий.
На схилах західної частини Центрального масиву в межах вологої зони температури знижуються з висотою, а річна сума опадів у деяких пунктах перевищує 5100 м.
Низовинам сухої зони, розташованим на півночі і сході острова, включаючи півострів Джафна, властивий очевидний, але не чітко виражений максимум опадів у період з жовтня по січень, коли виявляється вплив північно-східного мусону. З червня по вересень триває посушливий сезон. У міжмусонний час реєструються рідкі опади. У цілому в сухій зоні опади менш рясні, аніж у вологій, і в середньому за рік їхня кількість не перевищує 1900 мм на північно-західному узбережжі і 1300 мм на південно-східному. Проте сама величина цього показника в сухій зоні не дає підстав відносити її до аридних територій, і сухість клімату відчувається лише влітку. У східних горах і міжгірській улоговині Ува, що також відносяться до сухої зони, сезонний хід опадів приблизно такий же, як і на низовинах, але менш різко виражений. Тому зливи там сягають такої інтенсивності, яка рідко відзначається на низовинах цієї зони. 


Ґрунти

У вологій зоні, як на низовинах, так і в горах, поширені червоно-жовті ґрунти. Як і багато інших типів ґрунтів у вологих тропіках, вони малородючі. Однак на них успішно виростають такі культури, як чай, каучуконоси і кокосова пальма, особливо при внесенні добрив. Різновид червоно-жовтих ґрунтів представлений в улоговині Ува. На більш крутих схилах гір ґрунти малопотужні, недостатньо розвинуті, за складом часто подібні до невивітрюваного матеріалу корінних порід. Великі низовини центрально-північної і південно-східної частин сухої зони зайняті найбільш продуктивними в тропіках червоно-бурими ґрунтами, але вони погано утримують вологу і важко піддаються обробці. На осадових породах у північно-західних районах Шрі-Ланки формуються малородючі пухкі латосоли; їхній специфічний різновид представлений на вапняках півострова Джафна. У східній частині сухої зони розвинуті вилужені малородючі коричневі ґрунти.

Рослинність

Природна рослинність низовин вологої зони і прилягаючих гір у значною мірою зведена господарською діяльністю людини. Ці області, колись вкриті густими вологими тропічними лісами, вище на схилах змінювалися гірськими вічнозеленими лісами; однак такі родини збереглися тільки на охоронюваних природних територіях. На низовинах сухої зони ліси зазнали шкоди в результаті діяльності людини, але місцями вони ще збереглися у вигляді змішаних вічнозелених родин ксерофітного типу. Посушливі височини в провінції Ува частково зайняті вторинними злаковими. На північному заході і південному сході низовин сухої зони ліси перетворилися на бідні види колючих чагарників.

Тваринний світ

Орнітофауна Шрі-Ланки багата і включає ряд своєрідних видів. Чисельність великих тварин, особливо слонів, ведмедів і леопардів, неухильно скорочується в зв'язку з розширенням сільськогосподарських площ і насадженням лісів. У країні існує багато видів змій, крокодилів і ящірок.

[продовження]

Загрузка...
Copyright ПСГ © 2008-2019