Меню сайту
Форма входу
Друзі сайту
Загрузка...
Географ.at.ua
КАНАДА

Назва походить від ірокезького kanata, що в перекладі означає «селище».

Площа — 10,0 млн км кв.
Населення — 27,9 млн чоловік.
Столиця — Оттава.

Державний устрій — федерація в складі 10 провінцій і 2 територій. Канада є незалежною самоврядною державою, але номінально її главою залишається королева (король) Великобританії, яку представляє призначений нею генерал-губернатор.
Форма правління. Федерація.
Глава держави. Королева Великобританії, представлена генерал-губернатором.
Найвищий законодавчий орган. Двопалатний парламент — Сенат і Палата общин.
Найвищий виконавчий орган. Уряд.

Крупні міста. Торонто, Монреаль, Ванкувер, Едмонтон, Калгарі, Вінніпег, Квебек, Гамільтон, Кітченер, Галіфакс.

Державна мова. Англійська, французька.
Релігія. 46 % — католики, 41% — протестанти, 2 % — православні, 1 % — мусульмани, 1 % — іудеї.
Етнічний склад. 40% — британці, 27% — французи, 16% — німці, італійці, поляки, українці, угорці, греки, голландці, 5 % — азіати, 4 % — американські індійці, 2 % — африканці.

Валюта. Канадський долар = 100 центам.

Місце у світі

Канада — одна з найрозвинутіших країн світу з високим рівнем життя населення. За ІРЛП в 1997р. вона займала перше місце серед 177 країн світу. Канада має величезну територію, порівняно нечисленне населення і значні природні багатства, особливо в розрахунку на одного жителя. На світовому ринку країна виступає як один з провідних експортерів сировини. Вона зародилась як «біла переселенська колонія» Франції та Великобританії. В 1867 р. отримала статус домініону — самовряд¬ної колонії, а в 1931 р. —фактичну самостійність. Зараз її господар¬ство тісно інтегроване з господарством США.

Склад території та економіко-географічне положення

Територія Канади займає північну частину материка Північна Америка, включаючи Арктичний архіпелаг. Вона омивається водами Атлантичного, Північного Льодовитого й Тихого океанів. Канада відокремлена від Європи та Азії. Її єдиним сухопутним сусідом є США. Кордони з США пролягають по водних рубежах або за умовними лініями. Сусідство з цією країною є важливою особливістю географічного положення Канади. Вихід країни одразу до трьох океанів і простя¬гання її території за межі Північного полярного кола набувають нового значення з розвитком комунікаційної техніки.

Клімат

Частина материкової території Канади і велика частина Канадського Арктичного архіпелагу лежать в зоні вічної мерзлоти. Решта частини — в північній помірній зоні. Клімат Канади відрізняється в різних регіонах — в приморських провінціях зима не така су¬рова, а літо не таке жарке, завдяки впливу океану. У західних районах клімат дуже вологий, що зумовлено впливом теплої океанської течії. В цілому ж по країні зима характеризується рясними сніго¬падами і морозами, а літо — помірними температура¬ми. Середня температура січня від -35°С на півночі і -20°С на півдні до -4°С — на Атлантичному побере¬жжі. У липні відповідно на півночі +7°С, на півдні — +18°С. Річна сума опадів на заході 2500 мм, на сході — 1250 мм, в центрі — 400-250 мм.

Флора

Рослинний світ північної частини території ти¬пово тундровий. Прибережні райони зайняті лісами. Провінції прерій покриті в основному травами. На схилах Скелястих гір ростуть рідкі соснові ліси. Ближче до тихоокеанського побережжя лісу густіють — тут виростає декілька видів ялин, кедр, канадський тис.

Фауна

Тваринний світ Канади представляють численними хутровими звірями: песець, соболь, куниця, горностай норка, росомаха. З крупних хижаків тут мешкають бурий ведмідь, рись, вовк, койот, лисиця. У південній частині країни зустрічаються декілька підвидів вір¬гінського оленя, чорнохвостий олень, вилорога анти¬лопа. У північних районах країни водяться лось, бізон, вівцебик, арктичний карібу, лісовий карібу. У горах мешкає досить велика кількість товсторогів. Численні птахи. Комахи і рептилії зустрічаються рідко. На території Канади знаходиться декілька заповідників.

Річки і озера

Найбільші річки — річка Св. Лаврентія, Оттава, річка Св. Іоанна, Саскачеван, Нельсон, Маккензі, Невільнича, Атабаска, Юкон, Фрейзер. У Канаді знаходиться більше озер, ніж в будь-якій іншій країні світу. Це частково розташовані на території Канади Великі озера, а також Велике Ведмеже, Велике Невільниче, Вінніпег, Атабаска, Манітоба, Ніпігон тощо. На порожистій річці Ніагара розташований знаменитий Ніагарський водопад 50-метрової висоти.

Господарська оцінка природних умов та ресурсів

Канада витягнулася з півдня на північ на 4600 км і її територія лежить у помірному, субарктичному та арктичному поясах. Зі сходу на захід вона простягається на 5200 км і знаходиться в шести годинних поясах. Головними елементами рельєфу є Аппалачські гори, Канадський щит, Кордильєри і розташовані між ними рівнини Святого Лаврентія, Гудзонової затоки і Внутрішні, а також Канадський Арктичний архіпелаг. Канада надзвичайно багата на мінеральні, водні, гідроенергетичні та лісові ресурси. Значні площі в країні займають родючі землі, в її водах багато риби, а в лісах — хутрового звіра. її величезна морська економічна зона багата на різноманітні сировинні ресурси, включаючи прогнозні запаси нафти і природного газу на шельфі Арктики.
Одночасно велика частина Канади при сучасному рівні розвитку продуктивних сил мало сприятлива для життя і господарської діяльності людини. Майже 1/2 її території вкрита тайговими лісами, понад 2/5 займають високогір'я та арктична зона. Тільки 11 % території має постійне населення і тільки 7 % земель використо¬вується для потреб сільського господарства. Щоправда, при оцінці цих показників треба враховувати як малу кількість населення, так і те, що кожний відсоток канадської території — це 100 тис. км кв земель.
Найсприятливішою для населення і господарської діяльності людини є порівняно вузька смуга півдня Канади, яка простягнулася вздовж її кордону з «суміжними штатами» США. Тут у зоні мішаних лісів, лісостепу і степу проживає 9/10 населення. Але і ця «країна-смужка» не становить собою єдиного цілого, а розірвана на частини гірськими і водними рубежами. Широка зона тайги, яка лежить північніше і отримала назву «Коридор Середньої Канади», майже не заселена, а високогір'я та арктична зона — практично безлюдні.
Забруднення природного середовища має місце і в Канаді, але розміри його більш-менш значні тільки в заселених районах. Систе¬ма канадських національних парків дуже розгалужена і за своїми розмірами та організацією поступається тільки США.

Населення

Сучасне населення Канади утворилося го¬ловним чином внаслідок європейської іммі¬грації. Зараз 45 % канадців вважають своїми предками вихідців з Британських островів, 31 % — вихідців із Франції, 10 — з Німеччини, 4 — з Італії і 4 % — з України. Колонізацію Канади в XVII ст. першими почали французи, які рухалися зі сходу і закріпилися вздовж річки Святого Лаврентія. Так виникла «Нижня», або Французька Канада (теперішня провінція Квебек). Активнішими згодом виявилися англійці. Вони рухалися з півдня, з боку Великих озер і утворили «Верхню», або Англійську Канаду (тепер провінція Онтаріо). В 1763 р. вся Канада була захоплена Англією. Вихідці з Франції і зараз компактно проживають у провінції Квебек, вони зберегли свої мову і культуру. Вихідці з інших країн Європи сприйняли англійську мову і англійську культуру. Вони становлять більшість в усіх провінціях, крім Квебеку. Державними мовами є англійська та французька. Англо-французький дуалізм має місце і зараз. В основі його лежать не стільки етнічні, скільки економічні причини: господарство провінції Квебек розвивається не так швидко, як інших англомовних провінцій.
На рубежі XIX і XX cm. в Канаду переселилося 170 тис. українців. Це була трудова, переважно сільська, еміграція. Українці прямували в Степові провінції, де чимало з них отримали землю, хоча багатьом довелось працювати спершу на лісозаготівлях, прокладанні заліз¬ниць, осушуванні боліт тощо. Українці прагнули селитися в степах-преріях компактними групами, що сприяло збереженню рідної мови і культурної спадщини. Центром української імміграції стало місто Вінніпег. На його площі біля провінціального парламенту встанов¬лені пам'ятники Т. Г. Шевченку та І. Я. Франку.
Між двома світовими війнами і після другої світової війни в Канаду переселилося ще майже 100 тис. українців. Зараз канадців українського походження понад 550 тис. чоловік. Це нащадки перших і більш пізніх переселенців. Живуть вони переважно в містах, у тому числі й за межами Степових провінцій. В історії Канади зафіксовано, що переселенці з України зробили вагомий внесок в освоєння степових районів і в розвиток інших сфер життя країни.
Корінним населенням Канади є індіанці та ескімоси. Самоназва ескімосів — інуїти, в дослівному перекладі — «люди». Індіанців зараз 550 тис. чоловік, інуїтів — 36 тис. Більшість індіанців і зараз живуть у резерваціях, куди їх загнали білі переселенці. Половина інуїтів живе на Арктичному узбережжі Північно-західних територій.
Канада залишається країною масової імміграції. З 1945 р. насе¬лення її подвоїлося, причому як унаслідок високого рівня природ¬ного приросту, так і внаслідок імміграції. Новою у цьому процесі стала поява серед іммігрантів азіатів і латиноамериканців усіх рас. Найбільше вихідців з Азії в провінції Британська Колумбія.
Середня густота населення в Канаді є однією з найнижчих у світі — менше 3 чоловік на 1 км кв. В долині річки Святого Лаврентія і на міжозерній рівнині вона досягає 160 чоловік на 1 км кв. У Північно-західних територіях на кожні 100 км кв припадає лише дві людини.
В характері розселення Канади багато спільного із США. Близько 77 % канадців — міські жителі. Має місце процес субурбанізації. Найбільшими міськими утвореннями стали метрополітени Торонто, Монреаля, Ванкувера і Оттави. Проте, на відміну від США, соціаль¬ні, не кажучи вже про расові, протиріччя в канадських містах значно менші. Як і в США, фермерське населення Канади є незначним, лише 4 %. Інші жителі сільської місцевості зайняті несільськогосподарськими заняттями. Типовою для Канади є наявність маленьких населених місць, жителі яких зайняті в добувній промисловості,
енергетиці, а також заготівлею деревини та її переробкою тощо. Все більше канадців —жителів сільської місцевості переходять на роботу у вторинну і третинну сфери безпосередньо за місцем проживання або їздять для цього в сусідні міста.

Загальна характеристика господарства

В колоніальні часи економіка Канади розвивалася під впливом потреб європейських метрополій. В роки між двома світовими війнами американський вплив на Канаду змінився на англійський.
Сучасна Канада за розмірами В НП входить до першої десятки країн світу. В 1995 р. він становив 579 млрд доларів США, а на одного жителя — 19 380 доларів. Технічний рівень і структура її господар¬ства відповідають вимогам кінця XX ст. Майже 3/4 працюючих зайняті в третинному секторі, 20 % — у вторинному і тільки 6 % — у первинному. Разом з тим, для Канади характерна висока залеж¬ність від іноземного капіталу та експорту сировини. Найбільші капіталовкладення і найбільшу власність у Канаді мають США. Економіка Канади інтегрована з США більше, ніж це має місце між країнами ЄС. Канада і США утворили зону «вільної торгівлі». В цьому відношенні вислів «Канада є продовженням США на північ» багато в чому справедливий. Матеріальне виробництво Канади можна поділити на дві майже рівні частини, одна працює на експорт, інша — на задоволення внутрішніх потреб.
Експортні галузі господарства Канади. До них відносять гірничо-видобувну промисловість і кольорову металургію, лісову і целюлоз¬но-паперову промисловість, електроенергетику і зернове господар¬ство, їхня продукція є найважливішою часткою канадського експор¬ту, і рівень експортності кожної з них дуже високий.
Канада відома в світі багатою мінеральною базою. Головні метало¬генічні провінції — Канадський щит і Кордильєри. Паливно-енер¬гетичні ресурси зосереджені на Внутрішніх рівнинах. Канада є другим після США виробником і першим у світі експортером мінеральної сировини. Серед металів, що їх видобуває та експортує Канада, залізна руда, важкі кольорові, легуючі і благородні метали (мідь, цинк, свинець, нікель, молібден, кобальт, титан, золото, срібло, платина), а також уран. З-поміж неметалевих корисних копалин — нафта, природний газ, кам'яне вугілля, азбест, калійні солі і сірка. На експорт працює алюмінієва промисловість, хоча сировину для неї довозять з країн Карибського басейну. Виплавляється більш як 2 млн т металічного алюмінію.
За запасами деревини Канада поступається тільки Росії та Брази¬лії. Хвойні ліси (тайга) простягаються широкою смугою через всю Канаду від Ньюфаундленду до Аляски і Тихого океану. За вироб¬ництвом пиломатеріалів і паперової маси Канада поступається тільки США, а за експортом їй належить перше місце. Як виробник та експортер газетного паперу вона не має собі рівних. Найважливішими районами цієї галузі є південь провінцій Квебек і Онтаріо на сході та Британська Колумбія на заході.
Щорічне виробництво електроенергії в Канаді вже перевищило 500 млрд кВт год і продовжує зростати. За цим показником в розрахунку на душу населення Канаду випереджає лише Норвегія. ГЕС виробляють 65 % електроенергії, ТЕС на кам'яному вугіллі — 20 % і АЕС — 15 %. Висока частка гідроенергії пояснюється, по-перше, віддаленістю вугільних родовищ від головних еконо¬мічних районів і, по-друге, величезними і зручними для використан¬ня гідроресурсами Канадського щита і Кордильєр. Важливим райо¬ном виробництва гідроенергії став південно-східний край Канад¬ського щита в провінції Квебек. Тут споруджені каскади невеликих ГЕС на річках, що впадають у ріку і затоку Святого Лаврентія. З 70-х років почалось будівництво великих ГЕС на півострові Лабрадор і на річках, які стікають з Канадського щита в Гудзонову затоку і затоку Джеймс —Черчілл, Нельсон, Ла-Ґранд. Почалося освоєння ресурсів річок Колумбія, Фрейзер і Піс-Рівер у Британській Колумбії.
Найбільшими споживачами електроенергії в Канаді є такі енер¬гоємні галузі, як кольорова металургія, включаючи алюмінієву, і целюлозно-паперова. Дешева електроенергія дала змогу облагоро¬дити експорт: замість лісу вивозити целюлозу і папір, замість руд і концентратів — кольорові метали. Частина електроенергії по ЛЕП безпосередньо передається в електромережу США.
Зернове господарство — ще одна галузь, яка визначає місце Канади в світовому поділі праці. Основний район розташований на півдні Степових провінцій. Це північна частина американських сте-пів-прерій — продовження «пшеничного поясу» США. Прерії Канади були розорані лише на початку XX ст. В історичному плані для цього району характерні великі ферми, висока товарність і рання механізація виробництва. Як експортер пшениці, Канада посту¬пається лише США. Країна вивозить також ячмінь.
В цілому базою експортних галузей Канади є її величезні при¬родні багатства. Причиною виникнення цих галузей був попит на продукцію з боку європейських метрополій. Сучасне існування їх можливе лише тому, що в них зацікавлений величезний внутрішній ринок США. Великі розміри виробництва в експортних галузях досягалися спочатку в малозаселеній Канаді екстенсивним шляхом (використання значних площ у сільському і лісовому господарстві та багатих легкодоступних родовищ корисних копалин). Процес інтенсифікації в експортних галузях почався порівняно недавно — лише після другої світової війни.
Експортні галузі відіграють виняткову роль у житті Канади. По-перше, вони були і залишаються основним джерелом надходження іноземної валюти. По-друге, вони є важливим чинником освоєння цієї малонаселеної країни. Зайнятість в експортних галузях дуже невелика. Але при цьому слід враховувати, що в оснащенні та обслуговуванні експортних галузей зайнята велика кількість людей, які працюють в інших сферах діяльності.

Загрузка...
Copyright ПСГ © 2008-2018