Меню сайту
Форма входу
Друзі сайту
Загрузка...
Географ.at.ua
НОВА ЗЕЛАНДІЯ

Назва країни походить від голландської провінції Зеландія.

Площа — 271 тис. км кв.
Населення — 3,5 млн чоловік.
Столиця — Веллінгтон.

Адміністративний поділ. Держава розділена на 93 графства, 9 районів.
Державний устрій: формально — конституційна монархія, фактично — парламентська республіка.
Глава держави. Королева Великобританії, представлена генерал-губернатором.
Найвищий законодавчий орган. Однопалатний парламент — Палата представників.
Найвищий виконавчий орган. Уряд.

Крупні міста. Окленд, Крайстчерч, Гамільтон, Данідін.

Державна мова. Англійський.
Релігія. 24 % — англіканці, 18 % — пресвітеріанці, 15 % — като¬лики, більшість маорі — члени християнських сект Ратана і Рінгату.
Етнічний склад. 88% — європейці (в основному британці), 9 % — маорі.

Валюта. Новозеландський долар = 100 центам.

Місце в світі та розташування

Нова Зеландія, як і Канада та Австралія, є колишньою переселенською колонією Великобританії і має з ними багато спільного. Територія Нової Зеландії, на перший погляд, невелика, але більша від території колишньої метрополії. Тобто, з розрахунку на душу населення Нова Зеландія більш ніж достатньо забезпечена земельними ресурсами. Заселялась Нова Зеландія пізніше від Канади й Австралії, і склад її переселенців був іншим. Ще в XIX ст. у Новій Зеландії вперше в світі запроваджено обов'язкове початкове безкоштовне навчання, надано виборче право жінкам, встановлені восьмигодинний робочий день, мінімальна зарплата, пенсійне забезпечення тощо. Електричне освітлення в новозеландських містах з'явилося раніше, ніж у Лондоні.
Сучасна Нова Зеландія належить до розвинених країн світу, має високий ІРЛП і високий рівень життя. Основою його є висока продуктивність праці, використання новітніх досягнень науки й техніки. Втім, у світовій економіці Нова Зеландія, як і Канада з Австралією, має аграрно-сировинну спеціалізацію.
Нова Зеландія лежить на двох великих островах, які отримали назву «Північного» і «Південного». Відстань в 1600 км відділяє їх від Австралії і 10 500 км від Каліфорнії США. Острови розділені протокою Кука завширшки 26 км, через яку здійснюється поромна переправа, прокладено підводні комунікаційні та електричні кабелі. Протяжність острівної країни з півдня на північ — 1600 км.

Клімат

Клімат Північного острова і північної частини Південного острова — субтропічний, морський, на решті території — помірний. Літні місяці (з листопада по квітень) зазвичай теплі, максимальні денні температури в Окленді +22-27°С. Опадів на більшій частині країни 400-700 мм в рік, в горах — до 2000-5000 мм. Зима (з червня по вересень) зазвичай м'яка. Дощі можуть йти у будь-який час року. Сніг на рівнинах не випадає, але в горах є, є навіть гірськолижні курорти.

Флора

Рівнини Південного острова і частина Північного покриті різновидом степової рослинності. У горах — ліси південного буку, на Північному острові — субтропічні ліси, які займають 23% території.

Фауна

Тваринний світ Нової Зеландії досить своєрідний. Тут відсутні деякі групи тварин копитні, хижаки, але багато здичавілих щурів, котів, собак, кроликів, кіз, свиней, колись завезених переселенцями. Зустрічаються рідкісні птахи, що не літають – ківі, а також папуга какапо, рідкісний птах такахе. У Новой Зеландії мешкає найдавніше хребетне Землі —туа-тара, або гаттерія, яке існувало ще до появи мамонтів.

Річки і озера

Найбільша річка — Уаїкато. Найбільше озеро — Таупо.

Природні ресурси

Головними природними ресурсами Нової Зеландії є її земля і клімат. Понад 55 % території використовується для потреб сільського господарства і 1/4 вкрита лісом. Це помірний і субтропічний пояси з цілорічним достатнім зволоженням. Країна бідна на мінеральну сировину, але багата на гідро- й термальну енергію. Цінним ресур¬сом Нової Зеландії є її унікальні природні ландшафти: засніжені гори з льодовиками, фіорди, каньйони, гірські озера, річки і водоспади, узбережжя, вулкани та гейзери. Північний острів входить до шістки найвідоміших у світі районів вулканічної діяльності. Небезпеку для країни становлять землетруси.

Населення

Сучасне населення Нової Зеландії більше ніж на 85 % складають нащадки переселенців з Британських островів і країну часто нази¬вали більш британською, ніж сама Британія. Систематична колоні¬зація земель почалася в 30—40-х роках XIX ст. Місцеве на той час населення — м а о р і (полінезійці австралонезійської мовної сім'ї) — переселились на острови в X—XIV ст. Зараз маорі налічується до 450 тис. чоловік, вони зберігають свою мову і культу¬ру. Серед доєвропейського населення колишніх англійських пересе¬ленських колоній їх становище найкраще.
У містах проживає 84 % новозеландців. Міста переважно невеликі, надзвичайно охайні, добре сплановані і забезпечені сучасною со¬ціальною і культурною інфраструктурою. Найбільшими містами на островах є Окленд, Веллінґтон і Крайстчерч. У сільській місцевості розселення фермерського типу. В країні чудова мережа шосейних доріг і практично кожна сім'я має автомобіль.

Господарство

Головним у господарстві Нової Зеландії є тваринництво. На островах 18 млн га добре зволожених цілорічних пасовищ, 60 млн овець і 10 млн голів великої рогатої худоби м'ясного і молочного напрямків. Жодна країна не має такої кількості пасовищ і свійських тварин у розрахунку на одного жителя. На світовий ринок звідси надходить вовна (300—400 тис. т), баранина і ягнятина, яловичина, масло, тверді сири, молоко. Як їх експортер Нова Зеландія займає провідні позиції. Тваринництво в Новій Зеландії відзначають висока інтенсивність виробництва і висока продуктивність праці. В свій час з Європи на острови були завезені найкращі породи овець і корів, пасовища значно поліпшені людиною, багато сіяних трав. Розгалу¬женою є система сільськогосподарських наукових закладів і станцій. Широко використовується різноманітна сільськогосподарська техніка, включаючи й авіацію.
Найважливішою особливістю сучасного етапу розвитку господар¬ства Нової Зеландії стала його диверсифікація. Значних розмірів набуло плодівництво (особливо вирощування яблук), промислове лісівництво і лісопереробна промисловість (виготовляють пиломате¬ріали, фанеру, папір, картон), гідро- та геотермальна енергетика, виплавка алюмінію і рибальство. Для власних потреб виробляють чавун і сталь, хімікати, добрива, нафтопродукти, машини й авто¬мобілі, текстиль. В обробній промисловості вже вдвічі більше за¬йнятих, ніж у сільському господарстві. Урізноманітнюється й експорт. В імпорті головними є нафта і нафтопродукти, машини і транспортні засоби, наукоємна техніка. Географія зовнішньої торгів¬лі також зазнала змін. Домінуюча роль Великобританії в зовнішній торгівлі Нової Зеландії змінилась на більш широке коло партнерів — Австралію, Японію, США й ту ж Великобританію. Незважаючи на далекі відстані, зростає іноземний туризм, головним чином з Австралії, США і Японії.

Визначні пам'ятки

У Окленді — картинна галерея, Му¬зей транспорту і техніки, Рожевий сад Парнелла. У Вел¬лінгтоні — Національна галерея мистецтв, Національний музей. Цікавий термічний «куточок чудес», представлений грязьовими вулканами Північного острова, піняві водоспади, киплячі і гарячі джерела.

Корисна інформація для туристів

Новозеландці — дуже привітний і доброзичливий народ. Іноземець, потрапивши в країну, відчуває подив від того, що з ним на вулицях вітаються зовсім незнайомі люди. Скрізь відчувається атмосфера розслаблення і спокою. Цьому сприяє і клімат: наприклад на Північному острові найхолодніші місяці року — червень-серпень — майже ідентичні квітню-травню на півдні України. Рівень злочинності украй низький порівняно з будь-якою іншою країною миру, а корупція в урядовому і державному апараті практично відсутня. До речі: державні міністри не мають тілоохоронців і супроводжуючої свити, і іноді ви можете зустрітися з ними в черзі в супермаркеті і обговорити проблеми, які вас цікавлять. Природно, що доступ на прийом до мі¬ністрів відкритий безперешкодно. Ще одна практична де¬таль — знаходячись в Новій Зеландії, не варто пропонувати чайові в готелях, ресторанах і так далі — вас не зрозуміють.


Загрузка...
Copyright ПСГ © 2008-2018