Меню сайту
Форма входу
Друзі сайту
Загрузка...
Географ.at.ua
Єгипет

Арабська Республіка Єгипет.

Назва країни походить від «Кемет» — «чорна».

Площа 1001 тис. км кв.
Населення — 57,8 млн чоловік.
Столиця — Каїр.

Адміністративний поділ. Держава розділена на 27 мухафаз (губернаторств), які мають округи (маркізи), а ті — райони (нахії).
Форма правління. Республіка.
Глава держави. Президент.
Найвищий законодавчий орган. Народне зібрання (однопалатний парламент).
Найвищий виконавчий орган. Консультативна рада.

Крупні міста. Александрія, Ель-Гіза, Порт-Саїд, Суец.

Державна мова. Арабська.
Релігія. 90%— мусульмани-суніти, 1%— християни.
Етнічний склад. 93% — єгипетські араби, 7% — нубійці, бербери, греки, вірмени.

Валюта. Єгипетський фунт = 100 піастрам.

Розташування та місце у світі

Єгипет — держава на північному сході Африки і Синайському півострові. На заході граничить з Лівією, на півдні — з Суданом, на північному сході — з Ізраїлем, на сході — з Йорданією. На півночі омивається водами Середземного моря, на сході — Червоного.
Єгипет, який лежить на межі Африки та Азії, є одночасно і північно-африканською, і близькосхідною країною. За кількістю населення в Африці він поступається лише Нігерії та одночасно є найбільшою арабською країною світу. Каїр — найбільше місто на континенті. Через територію Єгипту проходить Суецький канал — важливий морський шлях.

Клімат

На побережжі Середземного моря клімат субтропічний, а на решті території — тропічний, пустельний. Середньорічна температура складає +20°С, хоча в районі Асуана в літні місяці температура зростає до +50°С. У Єгипті великий вплив на температуру надає вітер, тому в грудні — березні температура увечері може опускатися до +6°С. Для всієї території Єгипту характерні значні добові коливання температури повітря. Так, в січні-лютому в Каїрі опівдні температура досягає +29°С, а вночі знижується до 0°С і нижче. На побережжі Червоного морить середня температура повітря з листопада по березень складає +25°С, води +20°С.

Флора

Приблизно 96 % території держави займають пустелі, 4 % доводиться на Дельту і долину річки Ніл. Рослинність досить багатоманітна: фінікова пальма, сикомор, тамариск, акація, кипарис, мімоза, дерево мирта. Папірус росте тільки на півдні.

Фауна

Для тваринного світу Єгипту (він досить бідний) характерні газель, лисиця, тушканчик, гієна, шакал, бегемот, кро¬кодил, велика кількість птахів (в основному в дельті Нілу, близько 300 видів), комах і ящірок.

Річки і озера

Найбільша річка Єгипту — Ніл. На півдні країни знаходиться штучне озеро Насер, утворене при будівництві Асуанської дамби.

Загальна характеристика

Величезна територія Єгипту практично не має природних опадів і являє собою пустелю. Але її перетинає Ніл — одна з наймогутніших рік світу. Саме Ніл дає життєву силу країні. Старогрецький вираз «Єгипет є даром Нілу» справедливий і сьогодні. В долині й, особливо, в дельті Нілу зосереджене все життя Єгипту. Середня густота населення тут перевищує 1550 чоловік на 1 км кв і є однією з найвищих у світі.
Єгипет вважають однією з колисок людської цивілізації. 5000 років тому в долині Нілу вже існували державні утворення і розвинені на той час продуктивні сили й культура. Згодом майже 3000 років ця територія знаходилась під владою чужинців. Незалежним Єгипет став у 1953 р. З того часу він відіграє важливу роль на Близькому Сході і в арабському світі.
Сучасні єгиптяни вважають себе арабами. Але одночасно вони є нащадками стародавніх єгиптян, хоча на них, як на етнічну від¬окремленість, не могли не вплинути численні іноземні завоювання. Після арабського завоювання в VII ст. вони сприйняли близьку їм арабську мову.
Незважаючи на позитивні зміни, Єгипет залишається слаборозвиненою країною, рівень його розвитку лише трохи вищий від середньоафриканського. Третина зайнятого населення працює в аграрному секторі. Для сільського господарства використовують 2,4 млн га земель, тобто на кожного жителя країни припадає лише 0,04 га. Це одна з найменших норм у світі. За своїм характером сільське господарство Єгипту є таким же трудоінтенсивним, як і сільське господарство Китаю чи Кореї. Середній розмір земельних наділів — 0,8 га, а на одного працюючого припадає 0,5 га. Технічне оснащення виробництва мінімальне. Штучне зрошення дозволяє використати переваги тропічного клімату і родючого нільського алювію та отримувати два-три врожаї на рік.
Системи зрошення в Єгипті не змінювались майже 5000 років. Під час повені води Нілу затоплювали розбиті на окремі обваловані ділянки поля, приносячи на них вологу і родючий мул. Але така «басейнова» система давала можливість одержати лише один врожай на рік. Тому вже в XIX ст. басейнову систему почали потроху змінювати системою водосховищ та каналів, які б могли давати на поля воду впродовж всього року. Побудова Асуанської греблі (1968 р.) за допомогою колишнього Радянського Союзу дала змогу завершити перехід на нову систему. Гребля і створене нею водосховище збільшили площі зрошуваних земель майже на 1 млн га. Проте використання вод такої могутньої ріки, як Ніл, і зараз має чимало складних проблем.
Головними зерновими культурами Єгипту є кукурудза, рис і пшениця. Вирощують також різноманітні овочі та фрукти, фініки і фуражні культури — трави. Свого хліба не вистачає і його імпорту¬ють у значних обсягах. Томати, цибуля і цитрусові надходять на ринки Західної Європи взимку. Головною експортною культурою є тонковолокнистий бавовник, посіви якого форсувались англійцями в XIX ст., коли Громадянська війна в США призвела до дефіциту бавовни на світовому ринку. Єгипет і зараз є одним з головних експортерів бавовни.
Вартість продукції добувної і обробної промисловості в країні вдвічі більша від вартості продуктів аграрного сектора. Єгипет увійшов до числа нафтовидобувних країн. Працює Асуанська ГЕС. Місцеві підприємства виробляють сталь, добрива, ліки. Важливими залишаються традиційні — текстильна і харчова галузі. Головними промисловими центрами є Каїр і Александрія.

Каїр (10 млн жителів) — одне з найбільших міст світу. Засноване воно арабами в 969 р. н.е. на правому березі Нілу, там, де почина¬ється дельта цієї ріки. Але перша столиця Стародавнього Єгипту існувала на цьому ж місці ще за 3100 р. до н.е. Сучасний Каїр має дві частини: стару і нову. Нова — на острові посередині Нілу і на лівому березі — має сучасний європейський вигляд. Це район дер¬жавних установ, посольств, готелів, музеїв та учбових закладів. Стара — типове середньовічне перенаселене і бідне арабське місто з тради¬ційними критим базаром, мечетями та мінаретами. Але саме тут знаходяться і найвизначніші історичні пам'ятки міста. В Каїрі роз¬ташована штаб-квартира Ліги арабських держав. Університет і ме¬четь Аль-Азхар — головний осередок наук ісламського світу. Єгипетський музей і Музей ісламського мистецтва мають унікальні колекції і зараховані до найбільших у світі.

Визначні пам'ятки

У Каїрі — Єгипетський музей, обеліск Рамзеса II, Каїрська башта, коптська церква Св. Варвари, Коптський музей, церква Св. Марії, грецька право¬славна церква Св. Георгія, мечеть Амра, Музей ісламу, мечеть Ібн-Тулуна, мечеть султана Хасана, Каїрська ци¬тадель, Блакитна мечеть, кладовище Місто Мертвих (захоронення починаючи з II тис. до н. э.); храмові ансамблі Луксора і Карнака, гробниці «Долини царів», в Гізі — ансамбль пірамід (III тис. до н. е.) і Сфінкс. Єгипет — країна таємниць і загадок, багато з яких ще не розгадані.

Корисна інформація для туристів

Єгипет — країна з мусульманським устроєм життя, і це треба враховувати, знаходячись там.
Під час молитви не мусульманам не рекомендується входити в мечеть. При вході в неї необхідно роззутись. У жінок голова має бути покрита.
Обтягуючі джинси, міні-спідниці, глибокі декольте сприймаються єгиптянами як привід для залицяння. Це треба враховувати при спілкуванні з місцевими чоловіками і не давати приводу для докучань.
Не рекомендується їсти, пити і палити в суспільних місцях в період Рамадану — релігійного посту мусульман.
Релігійні канони ісламу зобов'язують утримуватися від алкоголю, тому пропозиція випити може бути сприйняте як образа. В усякому разі, потрібно добре знати людину, якій ця пропозиція робиться.
Щоб сфотографувати жителя Єгипту, обов'язково треба запитати у нього дозвіл. Це зв'язано у тому числі і з тим, що Коран забороняє зображати людей.
При появі яких-небудь проблем перш за все треба звертатись до супроводжуючого групи, гідові або службовцеві готелю, а не намагатися вирішити їх самостійно.
У конфліктних ситуаціях дуже ефективно діє фраза «I call police» («Я покличу поліцію»). По допомогу завжди можна звернутися до охоронця будь-якого закладу, поліцейського або військового на вулиці. Авторитет поліції і взагалі людей у формі в Єгипті дуже високий.
За дрібні послуги в Єгипті прийнято давати чайові (бакшиш) — зазвичай в межах 1 фунта.

Загрузка...
Copyright ПСГ © 2008-2018